Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pabandom suprasti kaip pradeda persidėlioti pasaulis

Pagrindiniu naujo pasaulio atributų bus regioniškumas. Regionus vienys bendra infrastruktūra, logistika, kapitalas ir, svarbiausia, didėjanti priklausomybe vienas nuo kito. Paradoksaliai, ši priklausomybė gimdys tarpusavio konfliktiškumą, nes priklausomybė nuo kito gimdo nesaugumo jausmą.

Bus ir kitos sąveikos formos. Ir šis, rodos, tik technologijų klausimas svarbus tuo, kad yra dar viena nedidelė dėlionės dalis apie JAV planus naujai besiformuojančiam pasauliui. 

Baigėsi senoji pasaulio tvarka, ir JAV pradeda dėlioti naują – sau. America first. Ne visiems, kaip anksčiau, kai buvo leidžiama auginti raumenis visiems, netgi priešininkams. Nesvarbu, kieno administracija. Trumpas II bus aštuntas iš eilės JAV prezidentas, vis labiau „atsitraukiantis iš pasaulio“. Kryptis aiški. 

Naujoje tvarkoje JAV renkasi savo sąjungininkus, su kuriais eis obuoliauti. Visa kita – kaip pavyks, atsižvelgiant į situaciją ir tuo metu besidėliojančius administracijos interesus. 

Naujoje tvarkoje šalys, kurias renkasi JAV, turės atitikti kelis aspektus: ar šalis nėra „galvos skausmas“ – ar ji naujame pasaulyje geba išsilaikyti pati, negyvendama nuolat žvelgdama į JAV burną ir rūpindamasi savo saugumu; ar partneris vertybiškai siekia tų pačių tikslų ir, pasikeitus valdžiai, nekeičia savo strateginio kompaso, bei ar šalis yra lygiavertis partneris technologijų srityje (ar turi smegenų centrus, gebančius būti žaidėjais naujųjų technologijų srityje). 

Strategiškai artimas ratas jau suformuotas seniai – tai Five Eyes formatas, kuriame dalijamasi net jautriausia saugumo informacija. 

Tai ne apie tarptautines organizacijas kaip ES ar NATO, nes naujame pasaulyje senosios organizacijos, nebeatspindinčios galios pasaulyje, nebus lemiamas faktorius. Tai ne vien apie geografiją ir saugumą (pvz., Suomija ar Taivanas yra), tačiau, pavyzdžiui, Portugalijos čia nėra. 

Antras svarbus aspektas, kalbant apie mūsų vietą naujame pasaulyje ir saugumą, kurį kartoju nuolat, – turime užduoti sau klausimą, ar Vakarų civilizacijos akyse esame jų civilizacijos dalis. 

Mūsų saugumo pagrindas yra priklausymas Vakarų civilizacijai. Vakarų civilizacija gina savus ir siunčia susirūpinimo laiškus kitiems. Pažiūrėkite skirtumą tarp Izraelio ir Ukrainos.

Todėl turime objektyviai užduoti sau klausimą – ar mes Vakaruose traktuojami kaip jų dalis, ar ne? Ne mūsų vadinamasis Vilniaus burbulas, ne elitas, kuris visą istoriją stūmė Lietuvą į Vakarus, bet visa Lietuva. 

Pažvelkime į save iš šalies, pasiklausykime argumentų politiniuose debatuose, įvertinkime savo vertybinius pasirinkimus ir užduokime sau klausimą – kur mes esame arčiau: Italijos ar Baltarusijos?

Mes galime sau pasakoti, kokie esame gražūs. Tos pačios JAV mato mus objektyviai. Tik jos to niekada nepasakys – jos kaip šeimos nariai, kurie geriausiai mato vienas kito ydas, tačiau iš jų lūpų to niekada neišgirsite.

Svetainės turinys apsaugotas