Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Teatokratija ir kakistoktatija

Economist išrinktas metų žodžis kaip niekad tinka mūsų šių dienų politikai.

Graikų kalba turi ne vieną šaknį „valdymui“ apibūdinti – „kratia“, kuri naudojama dar dažniau. Ji randama žodžiuose „demokratija“, „aristokratija“, „gerontokratija“, „teokratija“ ir „plutokratija“, taip pat modernioje sąvokoje „meritokratija“. „Oxford English Dictionary“ taip pat pilna retesnių „-kratijų“, tokių kaip „ochlokratija“ (minios valdžia), „ginekokratija“ (moterų valdžia) ir „talasokratija“ (jūrų kontrolė).

Šiais rinkimų metais dvi kitos „-kratijos“ atrodo tinkamos. Viena jų – „teatrokratija“. Ši savoka išpopuliarėjo 2016 metais, laimėjus Trumpui. Žodis kilęs iš Platono, kuris aprašė žmones, mokančius sukelti minios emocijas teatre ir paversti jas galinga politine jėga.

Šis terminas puikiai tinka Remigijui Žemaitaičiui, neapykantos kalba socialinių tinklų teatre išmokusiu patraukti minios dėmesį ir jį paversti balsais rinkimuose.

Antrasis žodis gimė šiais metais. Išrinkus D. Trumpą, jis į aukščiausius šalies postus pradėjo siūlyti keistesnius personažus. Mattas Gaetzas, apkaltintas seksualiniais ir narkotikų nusikaltimais buvo siūlomas aukščiausiu šalies teisėsaugos pareigūnu. Robertas F. Kennedy jaunesnysis, su narkotikų praėstu balsu aiškinantis kaip sveikai gyventi siūlomas sveikatos apsaugos sekretoriumi. Tulsi Gabbard, simpatizuojanti Sirijos ir Rusijos diktatoriams, buvo pasiūlyta vadovauti Amerikos žvalgybos tarnyboms. Pete’as Hegsethas, „Fox News“ vedėjas turintis problemų įkalbėti merginas praleisti su juo laiką todėl kaltinamas seksualiniu priekabiavimu, siūlomas gynybos sekretoriumi.

Todėl gimė žodis „kakistokratija“ – blogiausiųjų valdžia. „Kakistokratija“ nėra randama senovės šaltiniuose; atrodo, kad ji buvo sukurta anglų kalba kaip tyčinis antonimas „aristokratijai“, reiškiančiai „geriausiųjų valdžią“.

„Kakistokratija“ lietuvių kalba turi ir kitą ryškią asocijaciją.

Svetainės turinys apsaugotas