Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bashar al-Assad krito

JAV ir Sirijos režimo kova, trukusi penkis dešimtmečius, baigėsi JAV pergale. Ši kova prasidėjo Hafezo al-Assado, Basharo tėvo, ir Henry Kissingerio kova dėl įtakos regione. Joje buvo daug intrigų ir dar daugiau lavonų.

Dėl savo geografijos Sirija visada buvo prizas regione veikiančioms valstybėms. Dabartinę Sirijos geopolitinę svarbą geriausiai atskleidžia H. Clinton laikų Valstybės departamento nuleakinto memo ištrauka, kurioje teigiama, kad „geriausias būdas padėti Izraeliui kovoti su augančiomis Irano branduolinėmis galimybėmis – padėti Sirijos žmonėms nuversti Basharo Assado režimą. Būtent strateginis Irano ir Assado režimo Sirijoje ryšys sudaro sąlygas Iranui silpninti Izraelio saugumą.“ (prikabinu)

Tai, ką matome už video įrašų iš Damasko, yra strateginė Turkijos pergalė prieš Iraną ir Rusiją. Be abejo, Turkija čia veikė su JAV pagalba, nes ši suinteresuota Izraelio galios regione augimu. Pasiruošta, išmoktos klaidos, darytos prieš kelis metus, išlaukta momento ir tobulai įvykdyta.

Didžiausias pralaimėtojas Iranas. Jo įtakai suduotas labai skaudus smūgis. Iranas regione veikia per savo „proxy“, kurie kaip vėžys nešioja terorizmą ir mirtį. Iš vienos pusės dabar šiuos „proxy“ mala Izraelis, kitoje – prarasta Sirija. Prieš metus, darydamas šių metų prognozę, rašiau, kad Irano režimui artėja paskutinės dienos. Dėl iraniečių nuotaikų maniau, kad tai gali įvykti jau šiais metais. Neįvyko. Tačiau, matant, kaip greit ir skausmingai Iranas praranda visą savo galią regione ir tą pačią situaciją šalies viduje, drugeliai pilve kužda, kad Sirijos kritimas yra netolimas anonsas ajatoloms.

Pralaimėjo ir Putinas. Bazės Sirijoje ir pagalba Assadui buvo labai svarbus psichologinis momentas Putinui jausti, kad galią jis gali projektuoti toli už sienų, ne tik žudydamas kaimynus. Turkija įrodė, kad negali. Savo sąjungininkų Putinas nebegali būti traktuojamas kaip saugumo garantas. Tai Maskvai brangiai kainuos.

Laimėjo Erdoganas ir jo pantiurkizmo vėliava. Čia nereikia pamiršti, kad, išsprendęs savo galvos skausmą Sirijoje ir įsitvirtinęs ten, jis savo pantiurkizmą minkštomis formomis vis stipriau plečia ten, kur jis turi didžiausią potencialą augti – Rusijoje ir Centrinėje Azijoje. Aš labai už.

Aišku, dramos Turkijos dar laukia, nes chaose vis labiau įsitvirtins vietos kurdai, ko Turkija sau leisti negali. Šis klausimas taps vienu svarbiausių post-Sirijos faktorių.

Laimėjo ir Izraelis. Chaosas ir padalinta teritorija buvusioje Sirijoje yra du nušauti zuikiai – iš regiono išstumiamas Iranas ir nebėra vieningos galios buvusioje Sirijoje.

Laimėtoja gali būti ir Europa. Kuriant naują Siriją, dabar privalo grįžti į ES dėl karo emigravę sirai ir kiti regiono piliečiai. Tai yra proga ES parodyti savo šalių piliečiams, kad šie migrantai buvo priimti tik laikinai ir niekaip nėra bandymas tvarkyti savo ekonomikas ar demografiją jų sąskaita. Jei ES tam ryžtųsi, centro dešinės jėgoms tai būtų didelė pergalė.

Dar vienas laimėtojas, kuris bus neapdainuotas, yra Bidenas. Pradėjęs savo kadenciją vaizdais iš Afganistano su žmonėmis, įsikabinusiais į kylančius lėktuvus, savo kadenciją jis baigs Assadų giminės nuvertimu – to nepavyko tokiam dideliam skaičiui JAV prezidentų. Įsivaizduokit, kaip tai būtų pateikęs Trumpas, jeigu tai būtų įvykę jo prezidentavimo metais.

Šiaip čia gera žinia savaime. Geroji istorijos pusė šiandien laimėjo vieną nedidelę pergalę.

Svetainės turinys apsaugotas