Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nauja realybė geopolitinėje šachmatų lentos dėlionėje

Naujieną apie leidimą naudoti Vakarų ginkluotę Rusijos teritorijoje kitą dieną pakeitė antraštės apie Rusijos panaudotą naują ginklą Ukrainoje. Nors naujas ginklas (išskyrus atominį) negali iš esmės pakeisti jėgų balanso, šįkart jis tapo stipriu psichologinio nuovargio Vakaruose ženklu.

Seniai aišku, kad Rusija Ukrainoje jau nepralaimės. Klausimas dabar tik, su kokiomis pozicijomis Putinas sės prie artėjančio derybų stalo. Todėl abi pusės eskaluoja situaciją, siekdamos prie jo sėsti su kuo geresnėmis pozicijomis: Vakarai, leisdami atakuoti Rusijos teritoriją, ir Rusija, mesdama paskutinę savo kortą – naujus „analogov net“ ginklus bei branduolinį šantažą.

(Nepra)laimėtas karas su Vakarais Ukrainoje, gebėjimas atsilaikyti prieš visas įmanomas sankcijas, Kinijos faktorius ir atominis šantažas reiškia, kad Putinas prie derybų stalo sau leis kalbėti jau ne apie žemes Ukrainoje, o grįžti prie savo gruodžio mėnesio laiško Vakarams, kuriame buvo keliamas mūsų narystės NATO klausimas. Nauja Jalta.

Ir kas sėdės kitoje stalo pusėje, priešais Putiną?

Nauja Trumpo administracija su dviračio šou personažais, kurie ruošiasi kovoti su lyčiai neutraliais tualetais ir kitus kultūros karus su demokratais kariauti, menkai primena pajėgią struktūrą, gebančią kurti naują pasaulio tvarką ar primesti savo darbotvarkę Rusijai ir Kinijai. Trumpas negalės leisti sau būti pažemintas prieš Putiną, tačiau parduoti FOX žiūrovams Putino jam primestus argumentus nebus sudėtinga. Muskas, sūnūs ir Tuckeris Carlsonas plos katučių.

Dar prasčiau Europoje, kur nė vienas lyderis, o ir jų visuma, netempia iki jokios, net regioninės lyderystės. Vienadienių silpnavalių rinkinys.

Klausimas Vakarams: ką reiškia sankcijų nepalaužta, atsilaikiusi ir prisitaikiusi prie NATO šalių ginklų Rusija, pastatyta ant karo ekonomikos bėgių ir turinti Kinijos draugus pašonėje?

Kokią kainą dabar pasiruošę mokėti Vakarai, norėdami ją sustabdyti?

Galima užšaldyti situaciją ir išlaukti Rusijos po Putino. Tačiau tokiais tempais sėkmingai naujausiais ginklais besiginkluojanti, atsparia ekonomika pasižyminti šalis taps nepakeliama problema Vakarams. Juolab, kad visi dabar pabėgę Vakarų verslai sugrįš, „business as usual“. Be to, kas gali garantuoti, kad Putino įpėdinis bus silpnesnis? Pamirškime svajones apie naujus jelcinus.

Kita alternatyva – dar baisesnė: įsitraukimas į karą, stabdant Rusiją dabar.

Abi galimybės Vakarams pernelyg brangios.

Vakarams reikia naujos darbotvarkės, kuri atlieptų Rusijos, Kinijos ir jų draugystės iššūkius. Reikia naujos tarptautinių santykių institucinės architektūros. Tačiau tai neįmanoma tol, kol Vakarai juda ta kryptimi, kuria dabar juda.

Svetainės turinys apsaugotas