·
Europos Komisija atnaujino Pasaulio prekybos organizacijoje iškeltą bylą dėl Kinijos taikytų prekybos ribojimų Lietuvai.
Kinijos veiksmai buvo neteisėti, o Lietuva nepažeidė vienos Kinijos principo – būtent apie tai ir yra ši byla.
Teisme Kinija nesugeba paaiškinti, kaip Lietuva tariamai pažeidė vienos Kinijos principą, todėl gindamasi teigia, jog niekada nekovojo prekybos karo su Lietuva. Anot jų, visa, kas įvyko prieš kelis metus, tėra miražas ir kelių verslininkų iniciatyva. Tokiais pareiškimais Kinija paverčia kvailiais tiek tuometinę Lietuvos opoziciją, tiek bolševikinius paralelinius kanalus, kurie eskalavo šią situaciją – pasirodo, nieko neįvyko, viskas buvo pramanai.
Šiuo metu Kinija tvirtina, kad „yra pasirengusi stiprinti bendravimą ir mainus su Lietuva, remdamasi pagarba bei bendru požiūriu, taip pat ieškoti būdų įveikti dabartinę situaciją, laikantis vienos Kinijos principo“.
Atkreipkite dėmesį, kad Kinija nekelia pretenzijų dėl JAV, kuri niekada nepripažino vienos Kinijos principo, kurio laikomės mes. JAV vadovaujasi dviem skirtingais principais, kurie apibrėžia jų poziciją dėl Kinijos ir Taivano santykio: vienos Kinijos politika ir vienos Kinijos principu. Šie principai skiriasi.
Vienos Kinijos principas reiškia, kad JAV pripažįsta, jog Kinija laiko Taivaną savo dalimi. Šis principas iš esmės neturi aiškių įsipareigojimų ir palieka JAV laisvę spręsti Taivano klausimus pagal poreikį.
Tuo tarpu vienos Kinijos politika nereiškia, kad JAV pripažįsta Taivaną Kinijos dalimi – jie teigia, jog Taivano statusas yra neapibrėžtas. Vienos Kinijos politika yra sąmoningai dviprasmiška: JAV neužima aiškios pozicijos, palikdamos galutinį sprendimą abiem šalims. Be to, JAV nepritaria vienašališkam status quo keitimui ir yra pabrėžusios, kad siekia taikaus sąsiaurio nesutarimų sprendimo, atsižvelgiant į Taivano žmonių valią.