Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaip atrodytų Kinijos – Taivano karas?

Karo Ukrainoje ir Xi personalinio kulto kontekste, vis garsiau kalbama apie kito karo – dėl Taivano, galimybę. Koks jis būtų?

Pirma, apie galimą Taivano puolimo laiką. Xi pavedė kariuomenei pasirengti tokiam puolimui iki 2027 m. Tačiau prezidento rinkimai Taivane vyks 2024 m. vasarį, JAV – tų pačių metų lapkritį. Kinijos komunistai šį langą gali suprasti kaip palankų „išspręsti“ Taivano klausimą, kad su nauja JAV administracija būtų galima „pradėti nuo balto lapo“. Baideno daktarų genialumu „ištempti“ dar vieną kadenciją niekas nebetiki.

Pasiruošimas karui vyksta ir finansų srityje. Rusijai pritaikytos sankcijos Pekinui atrodė šokiruojančios, tuo pat metu tai – labai gera pamoka. Rusija apskirtai atlieka Kinijos proxy vaidmenį, leidžia kinams pamatyti, kas lauktų jų.

Kinija užsienyje turi apie 8 trilijonus dolerių užsienio turto. Suprasdamas kokios sankcijos laukia, Pekinas dabar jį likviduoja ir repatrijuoja. Kinijos naftos bendrovės palaipsniui išbraukiamos iš JAV biržų. Kitas žingsnis bus parduoti kuo didesnę dalį JAV iždo vertybinių popierių ir diversifikuoti Kinijos užsienio valiutos atsargas.

Galimas karas turi kelis scenarijus.

Realiausias iš jų – Macu salų blokada arba Kinmeno invazija. Xi gali nuspresti pradėti Taivano Macu salų blokadą arba užimti Taivanui priklausančią Kinmeno salą, siekiant sukurti spaudimą Taipėjui, kad šis sutiktų deryboms dėl susivienijimo.

Muitinių arba visiška blokada. Pekinas uždraustų bet kokiai laivybai įplaukti į Taivano teritorinius vandenis be jo leidimo, kad atkirstų Taivano tarptautinę prekybą. Būtų nukirsti svarbūs povandeniniai duomenų kabeliai, kuriais Taivanas palaiko ryšius su išoriniu pasauliu. Visa tai vestų, Pekino logika, prie Taivano pasidavimo „gražiuoju“.

Oro pajėgų ir raketų kompanija. Pekinas ryžtųsi pradėti oro ir raketų ataką prieš salą, kad sutriuškintų Taivano kariuomenę ir demoralizuotų gyventojus.

Šis scenarijus vienas mažiausiai tikėtinų, nes Taivanas gintųsi – jų oro gynybos sistema puiki, tad Pekino lauktų skaudūs atsakomieji smūgiai.

Ir absoliuti invazija. Kinija pradėtų didžiules oro, raketų ir kibernetines atakas prieš pagrindinius karinius ir civilinius taikinius ir išsilaipintų saloje. Problema čia su išsilaipinimu – nėra daug vietų invazijai dėl nepatogaus salos kranto reljefo, be to, taivaniečiai tam ruošėsi 70 metų, todėl turi pasiruošę daug siurprizų.

Taivanas yra geopolitikos lūžio taškas. Dabar jis yra nepaskandinamas JAV lėktuvnešis šalia Kinijos. Kinijos rankose jis reikštų dominuojanti Pekiną vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje – tai sukurtų spaudimą ne tik Japonijai ir Pietų Korėjai ar Australijai, tačiau ir vakarinei JAV pakrantei.

Taivano praradimas būtų per daug brangus visoms šio regiono valstybėms, todėl visos pusės ruošiasi.

Svetainės turinys apsaugotas