Tie, kurie visada dantimis ir nagais kovojo prieš stiprią Europos Sąjungą, šiandien garsiausiai skambina pavojaus varpais: „Kodėl Europa, susidūrusi su Trumpo politika, nieko nedaro?“ Senas geras cinizmas.
Tad padėliokime, kokių žingsnių turi imtis Europa. Padarom Europą vėl pasaulio centru. Vaikų darželio laikai baigėsi.
1. Pradžia – namuose, ne užsienyje
Grąžinti pasitikėjimą politine klase ir išmušti kraštutinių dešiniųjų argumentus galima tik sutvarkius migracijos klausimą. Politinis ir verslo sandėris visuomenės saugumo sąskaita privalo baigtis ir dykaduonių deportacija privalo būti įvykdyta. Migracija nėra demografijos problemų sprendimo įrankis. Tai ne politika – tai apsimetinėjimas.
2. Tikra bendra rinka – su bendromis atsakomybėmis
ES tampa tikra bendra rinka. Bendra rinka suponuoja bendrą biudžetų planavimą, bendrą gynybą ir bendrus išteklius – nesvarbu, ar kalbame apie Lietuvos, ar Portugalijos interesus. Vienas už visus ir visi už vieną – kitaip neveikia.
3. Europoje sukauptas kapitalas Europai, o ne JAV biržose
Sąjunga turi tapti tikra kapitalo sąjunga – kiekvienas europietis ir verslas gali gauti finansavimą bet kuriame ES banke, kiekvienas investuotojas turi būti užtikrintas, kad jo privati investicija bet kurioje ES valstybėje bus saugi, likvidi ir reguliuotojas reikiamu atveju dirbs skaidriai. Privatus ir ECB kapitalas lieka Europoje, o ne iškeliauja į JAV biržas. Užteks šerti JAV ekonomiką.
ECB per pastaruosius metus išleido 6 trilijonus eurų bankams. Kur tie pinigai? Kaip juos jaučia ES verslas?
Europiečiai ne tik plečia verslą Silicio slėnyje, o tiesiog ten jį pradeda net nepabandę namie.
4. Bendra saugumo politika – ne saviveikla
Saugumo politika tampa bendru ES projektu. Pasitelkiame COVID modelį: bendrai pasiskoliname 500 mlrd. eurų ir investuojame į Europos gynybos pramonę. Tai signalas pramonei: gaminkite, pinigų bus daugiau nei reikia.
ES negali pirkti net JAV ginklų – valandos X akivaizdoje niekas negali garantuoti, kad Vašingtonas leis juos naudoti net kalbant apie Rusijos teritoriją. JAV ginklai dabartinėje geopolitinėje situacijoje tampa beverčiai.
5. Atominė doktrina ir vienybė
Bendras ES atominis ar kitoks masinio naikinimo ginklas su aiškia gynybos doktrina. Jei kas nors grasina Sąjungai branduoliniu šantažu, atsakymas paprastas – nusileidimo galimybės nėra.
6. Vienbalsiškumo principas užsienio ir gynybos politikoje?
Pamirštam. Kraštutinė dešinė su savo antieuropietiška demagogija seka rusų laivo kryptim. Šiandien realiai matome, ką reiškia, kai jie gauna valdžią – jų kliedesiai apie „kiekvienas už save“ kainuotų per brangiai.
7. Nė vieno euro ES priešams
Jei Europos Teisingumo Teismas nustato, kad valstybė narė neatitinka ES vertybių, ji išmetama iš Sąjungos. Nė vieno euro tiems, kurie dirba prieš ES jos viduje. Tai taip pat galioja visoms finansavimo programoms užsienyje. ES nustatė, kad rinkimai įvyko su pažeidimais – ne tik nebedalyvaujate bendruose projektuose, ES įveda embargą.
8. Skaitmeninė nepriklausomybė
JAV ir Kinijos socialiniai tinklai arba perduoda savo algoritmų priežiūrą Sąjungos institucijoms, arba palieka rinką. Didžioji pelno dalis lieka Europoje, o europiečių duomenys – ES rankose. Užtenka būti Kinijos ar JAV skaitmenine kolonija.
9. Ekonominis teisingumas ir subsidiarumas
Įmonė, kuri de facto veikia ir uždirba pelną vienoje šalyje, neturi teisės perkelti jurisdikcijos į kitą ES valstybę ar jos ribų. Jokio šalių parazitavimo kitų sąskaita.
10. Institucinė ES reforma.
Europos Parlamentas išvaikomas, jo vietoje dirba nacionalinių parlamentų delegatai. Tik taip Parlamentas taps arčiau žmonių ir pradės kalbėt apie realias problemas. Subsidiarumo principas – iki pat pamatų.
11. ES lobizmas Vašingtone
Sąjunga susikuria vieningą lobizmo instituciją JAV. ES valstybių kilmės amerikiečių balsai tampa lemiamu faktoriumi Kongreso ir prezidento rinkimuose. Izraelis ir Taivanas ilsisi pagal įtaką Vašingtone.
12. Energetinė nepriklausomybė
Europa KASDIEN išleidžia milijardą eurų energetikai iš Rusijos, JAV ar trečiųjų šalių. Skubiai paruošiamas planas, kaip ši priklausomybė sumažinama iki nulio – atsinaujinanti energetika, atominė energija, vidiniai resursai.
13. Geopolitinis buferis
Sukuriame geopolitinį buferį nuo Šiaurės Afrikos iki Rytų Europos – šalys, esančios mūsų interesų zonoje, gauna rentą ir atlieka buferio vaidmenį.
14. Kova dėl širdžių ir protų
Gyvename post-tiesos epochoje, kur objektyvūs faktai mažiau svarbūs nei jų interpretacija. Diskursą formuoja tie, kurie turi galios, pinigų ir geba manipuliuoti informacija. Tad laikas pradėti manipuliuoti – savo naudai ir Europos garbei.
Tai tiek pradžiai. Laikykit tai mano politikos tikslais. Komentaruose laukiu jūsų idėjų. Kartu galime sukurti Europą, kuri nėra nei JAV priedas, nei Kinijos kolonija.
Europa – vėl pasaulio centras.