Artėja Europos Parlamento rinkimai. Todėl sekmadieniais pakviesiu Jus kartu nagrinėti klausimus, kuriuos kelčiau ir už kuriuos kovočiau Europos Parlamente.
Su pagrindiniais mano programos punktais galite susipažinti matasmaldeikis.lt, o šio klausimo įrašą ir mano youtube kanale – nuoroda komentaruose.
Šiandien pradėkime nuo lengvesnio – “TikTok‘o”. Kodėl tai Kinijos ginklas prieš mūsų vaikus ir kodėl jis turi būti ribojamas ES teritorijoje. Arba uždraustas, arba jo algoritmai turi būti griežtai prižiūrimi ES institucijų.
Tūkstančius metų žmonės stengėsi pavergti savo priešus sukeldami skausmą, kančias ir siaubą. Jie tai darė, nes tai buvo efektyviausia priemonė paralyžiuoti varžovus. Tobulėjant mūsų psichologijos supratimui, tapo lengviau visiškai nepažįstamiems žmonėms sukelti kitas emocijas. Dabar pažanga leidžia priversti mus spausti nuorodas ar like’us, sukeliant dopamino pliūpsnius žmonėms kitoje pasaulio pusėje, taip juos valdant.
Malonumas tapo ginklu, kuriuo galima įveikti priešą taip pat patikimai, kaip ir skausmu. “Tiktok‘as” yra pirmasis masinio naikinimo ginklas.
“TikTok” algoritmas remiasi rekomendacijomis. Platforma labai greitai perpranta vartotojus, siūlydama turinį pagal jų norus. Rezultatas – sistema, kuri nepralenkiamai jus supranta ir perpratusi, greit pritaiko, ką rodyti, kad taptumėte priklausomi. O tada prasideda turinys, kurio reikia Kinijos komunistų partijai.
Kinijos komunistų partija žino apie piktybinę “TikTok” įtaką vaikams, todėl Kinijos vaikai šia programėle gali naudotis tik 40 minučių per parą, o ir tai ką šie mato yra „daržovės smegenims“, feed’as, neturintis jokio ryšio su tuo, ką mato mūsų vaikai.
Vakaruose siūlomo feed’o tikslas yra subversija – ilgalaikė ardomoji veikla, ardant visuomenės struktūrą ir pamušalą, nepastebimai sugriaunant pačią šalį. Pirmoji subversijos stadija yra demoralizavimas, trunkantis apie 15-20 metų – tiek reikia išauginti naują žmonių kartą, kurios realybės suvokimas pakreipiamas reikiama linkme.
Ir čia svarbu susipažinti su vienu svarbiausių žmonių pasaulyje šiuo metu, apie kurį jūs nieko negirdėjote – Wang Huning. Jau tris dešimtmečius jis yra pagrindinis Kinijos ideologijos teoretikas. Jis patarinėjo buvusiems Kinijos vadovams Jiang Zeminui ir Hu Jintao, o dabar pataria Xi Jinpingui ir yra daugelio jo politikos krypčių autorius. Kinijoje jis vadinamas “guoshi” (国师: pažodžiui – “tautos mokytojas”).
Jis nebendrauja su žiniasklaida, jo mąstysena atskleidžia jo knygose, reikšmingiausia iš kurių “Amerika prieš Ameriką”. Tai yra reikšmingas veikalas Kinijos komunistų partijoje, tapusi pagrindiniu KKP vadovėliu.
1988 m. rugpjūtį Wangas šešis mėnesius keliavo iš valstijos į valstiją JAV, stebėdamas, kaip veikia Amerikos visuomenė, nagrinėdamas jos stipriąsias ir silpnąsias puses. Knyga yra stebėjimų vaisius.
Pasak Wang‘o JAV yra paradoksas, sudarytas iš prieštaravimų: dvi pagrindinės vertybės – laisvė ir lygybė – viena kitai prieštarauja. JAV turi daug skirtingų kultūrų, todėl nėra bendros kultūros. Rinkos principais grindžiama visuomenė suteikė jai ekonominių turtų, bei tuo pačiu ir dvasinio skurdo. “Amerikos institucijos, kultūra ir vertybės prieštarauja pačioms Jungtinėms Valstijoms” – rašoma knygoje.
Šalis atitrūko nuo savo tradicijų ir yra tokia individualistinė, kad negali apsispręsti, kuo ji, kaip tauta, tiki. Be visa apimančios kultūros, kuri palaikytų jos vertybes, vyriausybės reguliavimo galios yra silpnos, jas lengvai paraližuoja lobizmas arba partiniai ginčai. Todėl tautos pažangą daugiausia lemia aklos rinkos jėgos; ji paklūsta ne vienam įsakymui, o trijų šimtų milijonų reikalavimų kakofonijai, kuri ją veda visur ir niekur.
Jo nuomone, vienijančios kultūros trūkumas griežtai riboja JAV pažangą. Šalyje nuolat kuriamos nuostabios naujos technologijos, tačiau jos neturi jokio kito pagrindinio tikslo, išskyrus savo pačių plitimą. Dėl to visa technologinė pažanga veda JAV viena nelaiminga trajektorija – vis didesnio ir didesnio prekių vartojimo link.
Taigi Vakarų kapitalizmas, viską paversdamas preke, praryja kiekvieną Amerikos kultūros aspektą, įskaitant tradicijas, jungiančias ją kaip tautą, ir taip veda prie poliarizacijos. Prekės taip pat praranda prasmę ir tikslą, o norėdami užlopyti dėl to atsirandančią dvasinę skylę, amerikiečiai atsigręžia į trumpalaikius malonumus – narkotikus, greitąjį maistą ir pramogas – ir toliau stumia tautą į dekadansą ir nuosmukį.
Wangas mano, kad precedento neturinti technologinė pažanga JAV veda į prarają. Kiekvienas naujas mikroprocesorius, televizorius ir automobilis tik dar labiau atitraukia amerikiečių dėmesį ir nuramina. Kaip savo knygoje rašo Wangas, “ne žmonės valdo technologijas, o technologijos valdo žmones”. Nieko neprimena?
Wangas teigė, kad JAV ekonominės sistemos ir vertybių sistemos konfliktas daro ją iš esmės nestabilią ir pasmerktą vis didesniam nihilizmui ir dekadansui, kol galiausiai ji žlugs nuo savo pačios prieštaravimų svorio.
Wango knygose atskleistas paveikslas leidžia Kinijai kovoti su JAV kaip ir su kitais Vakarais. Kinijos komunistai turi ilgalaikę strategiją mūsų visų atžvilgiu, ir “TikTok” yra reikšminga šios strategijos dalis, skirta greitinanti Vakarų visuomenių byrėjimo procesus.
Ir mokytis kaip kovoti šiais ginklais Kinijos komunistus išmokė patys Vakarai. Kinai prisimena, kaip opijaus karų laikotarpiu narkotikas „nusodino“ imperiją ir tai buvo jos griūties pradžia. Užsidarę, apsikvaišinę, apatiški, priklausomi ir nieko daugiau nenorintys žmonės. Nieko neprimena?
Tačiau problema yra ne Kinija, o mes patys. Amerika prieš Ameriką. Europa prieš Europą. Lietuva prieš Lietuvą. Jei “TikTok” nėra žudymo ginklas, tai yra savižudybės ginklas. Kinija suteikė Vakarams priemonę nusižudyti patiems, tačiau mirties troškimas priklauso tik mums patiems. “TikTok” užvaldė mūsų kultūrą dėl laisvosios rinkos jėgų – to, kuo mes gyvename. Vartotojai nori lengvo dopamino pliūpsnio, o kapitalizmas visada suteiks tai, ko norime. “YouTube” pridėjo savo “TikTok” stiliaus formatą “YouTube Shorts”, o “Twitter” neseniai įdiegė savo “TikTok” algoritmo “For You” versiją. Rinka yra didesnis akceleratorius, nei Kinija kada nors galėtų tikėtis.
Ką daryti? Sprendimas glūdi demokratijoje.
Demokratijoje atsakomybė tenka tėvams suprasti su kokia grėsme susiduriame ir paaiškinti tai vaikams.
Ilgalaikėje perspektyvoje vienintelis būdas užkirsti kelią skaitmeninei demencijai – didinti informuotumą apie tokių programėlių, kaip “TikTok”, sukeliamą neurologinę žalą, atskleidžiant jų bjaurumą, kad jos išeitų iš mados kaip cigaretės.
O Europos Sąjungos pareiga, naudojantis didelės rinkos prieigos galia, iškovoti, kad turinys, pateikiamas “TikTok”e būtų nekenksmingas mūsų vaikams.