Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prigožinas mirė. Tegyvuoja Prigožinas. Arba kaip Rusija per „Wagner“ semia kruvinus pinigus Afrikoje.

„Wagner Group“ apibūdinama kaip nepriklausoma samdinių grupuotė ir toks statusas iki šiol suteikė Rusijai galimybę neigti kaltinimus dėl karo nusikaltimų. Po J. Prigožino mirties grupuotė oficialiai tapo kontroliuojama Rusijos valstybės. Nuo jos įkūrimo 2014 metais „Wagner“ išsivystė į sudėtingą tarptautinį tinklą ir ilgainiui pradėjo veikti kaip Rusijos valstybės statytiniai Afrikos regione, nuo Sirijos ir Libijos iki Malio ir Centrinės Afrikos Respublikos.

Visur, kur yra galimybė, tuo pačiu nepažeidžiant Kinijos interesų Afrikoje ir išstumiant europiečius, ypač prancūzus. Makronas tai supranta, ir jo reakcijoje dėl Ukrainos yra ir Prancūzijos interesų Afrikoje dedamoji.

Afrikoje „Wagner“ veikia pagal tą patį modus operandi – šalyje dislokuoti karinius instruktorius, samdomus kovotojus ir propagandos ekspertus, kad palaikytų antidemokratinius režimus ir skatintų nestabilumą. Tariamas samdinių grupės „apsaugos paslaugų“ teikimas leidžia sudaryti pelningas sutartis dėl gamtinių išteklių, įskaitant deimantus, naftą, medieną ir ypač auksą, gavybos.

Pavyzdžiui kruvinas Centrinėje Afrikos Respublikoje, Sudane ir Malyje išgaunamas ir į tarptautines rinkas plaunamas auksas teikia milijardines pajamas karui Ukrainoje finansuoti. „Blood Gold Report“ analizė rodo, kad nuo invazijos į Ukrainą pradžios „Wagner“ ir Rusija iš Afrikos aukso uždirbo daugiau nei 2,5 milijardo JAV dolerių.

Kiekvienoje šalyje Rusija iš kruvino aukso prekybos pelnosi skirtingais būdais. Kruvino aukso operacijoms Centrinėje Afrikos Respublikoje ir Sudane susiduriant su sankcijomis, Kremliaus samdiniai atrado sudėtingus kontrabandos kelius. Tuo tarpu Malyje priešingai – „ Wagner“ tiesiogiai nesipelno iš aukso gavybos, o vietoje to teisėtos tarptautinės kasybos kompanijos moka Malio karinei chuntai, o ši – „Wagner“, taip apeinant tarptautines sankcijas.

Centrinėje Afrikos Respublikoje mainais už prezidento F. A. Touaderos autoritarinio režimo palaikymą „Wagner“ suteiktos išimtinės teisės į didžiausią šalyje Ndassima aukso kasyklą. Pernai F. A. Touadera su „Wagner“ „pagalba“ laimėjo referendumą, leidžiantį jam į prezidento postą kandidatuoti neribotą skaičių kartų. Kasmet Ndassima kasykloje „Wagner“ išgauna aukso už 290 milijonų JAV dolerių. Vietinius kalnakasius „Wagner“ arba išžudė, arba išstūmė iš rinkos. Be aukso Centrinėje Afrikos Respublikoje „Wagner“ taip pat išgauna medieną ir įvairius mineralus.

Sudane, valdydama didelę apdirbimo gamyklą, „Wagner“ tapo dominuojančia neapdoroto aukso pirkėja ir pagrindine apdoroto aukso kontrabandininke. Sudano muitinės pareigūnai identifikavo, kad auksas gabenamas Rusijos pajėgų kariniais skrydžiais. Kasmet iš šalies nelegaliai išgabenama aukso už beveik 2 mlrd. dolerių.

Malyje karinė chunta už „Wagner“ paslaugas kas mėnesį moka 10,8 milijono JAV dolerių įmokas. Pati chunta „Wagner“ sumoka iš pajamų, kurias gauna iš kelių Vakarų kalnakasybos kompanijų. 2022 metų duomenimis, daugiau nei pusę Malio mokestinių pajamų sumokėjo būtent tokios kompanijos. Nors chunta nuolat didina mokesčius už aukso gavybą, keturios didžiausios aukso kasybos kompanijos planuoja ir toliau investuoti Malyje.

Šis sukurtas modelis naudingas ir vietos vadukams ir Rusijai. Ilgalaikis Rusijos tikslas Afrikoje – „klientų“ priklausomybė nuo „apsaugos“, kad šie išliktų valdžioje, o tai, savo ruožtu, generuotų ilgalaikius pajamų srautus Kremliui, be kita ko, skatinant autoritarizmą ir nestabilumą visame regione.

Svetainės turinys apsaugotas