Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vašingtonas

Pirma stotelė – Vašingtonas. Kelios padrikos mintys susitikimų paraštėse.

Niekur geriau nesijaučia realybės ir gyvenimo interneto ir TV burbule skirtumų nei JAV. Lietuvoje šį realybės ir jausmo skirtumą, kad šalis tuo tuoj grius ir viskas blogai nuotaikas kuria dvi grupės – didelių pinigų interesai, kuriems reikia išlaikyti status quo bei paraleliniai personažai.

JAV atveju šios nuotakos dabar laikosi ant trijų banginių – infliacijos, migracijos bei Trumpo komunikacijos.

Šalies ekonomika auga ir laikosi geriau nei daugumoje likusio pasaulio, galimybės čia jaučiasi „ant kiekvieno kampo“. Tačiau infliacija žiauri. Net nežinau kiek reiškia uždirbti, kad spėtum su maisto, būsto ir kitom išlaidom. Man, iš Lietuvos, kur ir taip kainos kai kuriuose segmentuose prasilenkia su logika, atrodo, JAV tapo labai brangi. Statistiniam amerikiečiui irgi.

Įsijungus FOX – bet kokiu atveju talentingiausią televizija šalyje, tu jauti, kad tuoj tuoj už kampo pamatysi sėlinančius ir tave nužudyt siekiančius migrantus.

Ir tada Trumpas.

Reikia suprasti Trumpo efektą – jis pakeitė šiuolaikinę politiką ir žiniasklaidą. 2015 metais paskelbęs, kad eis į politiką jis susilaukė daug pašaipų, nes buvo laikomas neturinčiu politinės patirties, tik šuomeno 20 metų bagažą. Tačiau būtent tai ir buvo, kaip ir dabar yra jo sėkmės garantas. Jis suprato, kad politika šiais televizijos ir socialinių tinklų laikais yra šou – o tai daryti jis moka. Jis žino kaip užpildyti eterį, sukoncentruoti visą dėmesį į save ir kad šou pasaulyje laimi ryškūs personažai, išgyvenantys konfliktus.

Tą jis ir duoda Amerikos publikai – ryškią personą ir konfliktus.

Žmonės negali atitraukti akių.

Tuo pačiu jis pakeitė ir žiniasklaidą. Ši nežino, ką su juo daryti. Jo peržiūrų reitingai kosminiai. Tuo pačiu žiniasklaida žino, kad didesnė dalis jo žinučių yra tiesiog pritempinėjami melai, o spaudos misija, pasak jos pačios, yra stabdyti melo žinučių plitimą. Nesigauna, nes rodyti jį ir kalbėti apie jį reiškia reitingus. Trumpas laimėjo prieš žiniasklaidą.

Dabar Amerikoje tyliai visi ruošiasi jo sugrįžimui, nes nebemato galimybių jo sustabdyti.

Demokratai brangiai sumokės už vidaus partinius žaidimus, kai partijos elitas tiesiog dirbo Baidenui, neleisdamas šviežio oro partijoje. Naujiems veidams tiesiog nebuvo leista užaugti. Partija atsidūrė padėtyje, kai vienintelis jos veidas Baidenas. Kandidatas, kuris griūva akyse.

Tuo pačiu apie 70 procentų amerikiečių nenori pasirinkimo Baidenas – Trumpas. Tačiau partijos, žaisdamos savo vidinius žaidimus, žmonėms nepalieka kitų pasirinkimų. Todėl realiausia, kad demokratų rinkėjai balsuos kojomis, tiesiog neateidami. Praeiti rinkimai buvo rekordiniai per paskutinius 100 metų balsavusių skaičiumi – žmonės ėjo balsuoti prieš Trumpą. Dabar jie tiesiog neateis, o Trumpo rinkėjas ateis. Šie rinkimai bus atėjusių balsuoti procento rinkimai. Demokratų strategai tai žino, todėl dėlioja strategiją kaip mobilizuoti savo rinkėją. Tam bus naudojami žodžiai „grėsmė demokratijai“, „diktatorius“ ir pan. Tačiau matant nuotaikas sunku patikėti kad tai suveiks.

Respublikonai priešingai. Jie jaučiasi, kad ateina jų „zeitgeist‘as“.

Susitikimai su jais iš karto prasideda savigynos klausimu – „tai ko jūs, Europa, taip mažai padedate Ukrainai?“. Viduje jie jaučia kaltę, kad taip eidami paskui Trumpą nurašo kariaujančią šalį. Respublikonų elito logika yra ta pati, kurią skelbs, jeigu laimės, Trumpas – „jeigu jums europiečiams taip rūpi, rodykit kur jūsų pinigai“. Logikos čia būtų, jeigu pergalė prieš Rusiją nebūtų ir pačios JAV interesas. Liūdniausia, kad didelė jų dalis vis dar mąsto, kad Rusijai davus saldainių galima juos perkalbėti prisijungti į kovą su Kinija. O šventas naivume.

Bet kokiu atveju pavardės kurios Trumpo administracijoje numatomos kaip atsakingos už užsienio politiką yra tikrai geros Lietuvai, atsižvelgiant į visą situaciją.

Daugiau nei prieš 20 metų knyga “Kylanti demokratų dauguma” (The Emerging Democratic Majority) šalyje sukėlė furorą. Joje buvo prognozuojama, kad kelios augančios visuomenės grupės – mažumos, jaunimas, vienišos moterys ir aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės – kartu užtikrins Demokratų partijos pergales ir kad respublikonai neturi ateities. Knygos prognozės buvo teisingos, tačiau nenumatė, kad partija tuo pat metu neteks baltųjų darbininkų klasės ir žemesnės viduriniosios klasės rinkėjų paramos. Šie rinkėjai buvo atstumti dėl laisvos prekybos politikos, dėl kurios buvo uždaromos gamyklos, imigracijos ir tokių klausimų kaip abortai, ginklai ir ginčai dėl seksualinės tapatybės. Darbininkų klasės rinkėjai neturėjo politinės partijos, kuri būtų įsipareigojusi jų interesams – Trumpo retorikoje jie girdi tai, apie ką kalba patys virtuvėje.

Ir čia didysis mano visos šiandieninės JAV politikos klausimas – ar Trumpas kuria politinius klausimus ir veda žmones paskui save ar jis tiesiog gerai dirba su fokus grupėmis, suprasdamas jam reikalingų balsų baimes ir problemas, jas tiesiog komunikuodamas.

Atsakymo kol kas neturiu, todėl keliauju toliau per skirtingas valstijas, bandydamas sau atsakyti į šį klausimą.

Svetainės turinys apsaugotas