Ką reiškia vis daugiau žinių apie „besikeičiančią Kinijos poziciją“
2022 metų balandį parašiau komentarą apie tai, kad Kinija pralaimės pradėtą prekybos karą su Lietuva. Pirmieji signalai buvo jau tada, dabar Kinija tik ieško kelių neprarasti veido. Nuo pradžių.
2021 metų gruodžio mėnesį Kinija su Lietuva pradeda blitzkrygą, tikintis greitos pergalės. Laikas pasirinktas neatsitiktinai – kai Vašingtonas ir Briuselis išsiskirsto po sostines Kalėdoms. Tai suteikia Kinijai pusantro mėnesio atrištų rankų, be adekvačios tarptautinės reakcijos. 15min.lt (neatsitiktinai) atsiranda informacija apie stojančią medieną (baltarusiška mediena vežama per Lietuvą į Kiniją???). Tada per ten pat nuleakinamas Continental laiškas Vyriausybei su grasinimais išeiti iš Lietuvos.
Komunistai žino, kaip veikia liberali demokratija. Jiems nieko net daryt labai nereikia – tik paspausk priklausomus kelis versliukus, spauda ir opozicija visą darbą darys už tave. Prasideda, kaip sako Šiauliuose, belenkas. Kokių tik scenarijų ir skaičių tuo metu neišgirdome.
Tikslas buvo vyriausybė. Siekta visiems pasaulyje pademonstruoti, kad Kinijai užsinorėjus, ji per mėnesį ES ir NATO šalyje gali sukelti politinę krizę ir nuversti vyriausybę.
Nepavyko. Kai rašiau balandį, Kinija jau žinojo, kad karas pralaimėtas ir tyliai meditavo, kaip išlysti iš šios istorijos. Lietuva sugebėjo byloje prieš Kiniją aplink save suburti ES, JAV, Japoniją, Australiją, Taivaną. Kinijai, ypač ES reakcija, buvo didelis netikėtumas – ES vienybės skaldymui ji skyrė paskutinį dešimtmetį ir investavo kalnus pinigų.
Juodi scenarijai pasirodė tetos Vangos ketureiliai. Šalies BVP, nepaisant pasaulinių iššūkių Rusijos karo Ukrainoje, energetikos krizės Lietuvoje augo. Bendras Lietuvos eksportas 2022 m. bus rekordinis (apie) 45 milijardai (augo 33%!!). Veikiančių įmonių per metus Lietuvoje išaugo 8% (iki 122.500).
Lietuva pritraukė rekordinius 57 tiesioginių užsienio investicijų projektus, tai yra planuojama sukurti 5.000 naujų darbo vietų ir investuoti 150 milijonų.
Matydami, kad iš Lietuvos Kinija nori padaryti pavyzdį pasauliui kas atsitinka jeigu jų neklausai, Taivanas taip pat nusprendžia Lietuvos asmenyje pademonstruoti visam pasauliui, kas būna, jeigu nebijai Kinijos – ateina jų fondai ir, svarbiausia mums – sunkios ir ilgos derybos dėl lustų technologijų Lietuvai, apie kurių pabaigą išgirdome paskutinėmis dienomis.
Užsidarius Kinijai praradome apie 300 milijonų. Tuo tarpu eksportas vien į kaimyninį Indijos-Ramiojo vandenyno regioną išaugo iki 550 milijonų (išaugo 36,4%). Ypač svarbu mūsų saugumo klausimams– eksportas į JAV augo dvigubai – iki beveik dviejų milijardų. Tai neatsitiktinis skaičius reaguojant į Kinijos veiksmus…
Nors diskutuojant apie visą šį klausimą dėl Kinijos rinkos dalinio praradimo, visada praleidžiama, kad bendras eksportas šiais metais sudarys apie 45 milijardus…
Patikėkit manim. Visus šiuos skaičius labai studijuoja Kinija. Jeigu tu supergalybė, ir pradedi prekybos karą su nedideliu varžovu – jis turi gulėti nokdaune arba tu pralaimėjai, nes kiti ( ir savo šalies piliečiai) pamatys, kad tu nesi toks galingas kaip dediesi.
Lietuvos laikysena ir ekonomikos skaičiai yra pergalė. Lietuva visiems pademonstravo, kad galima gyventi be Kinijos. Kinija tai supranta net geriau už mus.
Todėl jie jau kuris laikas ieško būdų išeiti iš šios situacijos demonstruojant, kad „nieko neatsitiko“. Kaip, neseniai pasakojau, atsitiko Australijos ir kitų atžvilgiu. Galima būtų patempti gumą sulaukiant sau palankių valstiečių, socdemų valdžios. Tačiau ant tokių sąjungininkų ar liekų su besagirskais nestato net komunistai.
Todėl tokių istorijų apie „besikeičiančią Kinijos poziciją“ spaudoje girdėsit vis daugiau. Jiems reikia grįžti prie senų santykių neprarandant veido.
Lietuva šio karo nepradėjo. Lietuva, stiprinadama ekonominius santykius su Taivanu, nepažeidė nė vieno savo tarptautinio įsipareigojimo. Todėl Kinija gali žaibiškai pabaigti visą šią istoriją, tiesiog baigdama savo neteisėtus veiksmus. Kamuolys jų rankose. Stipri šalis Lietuva blogo nemini.
Bet pamokas išmoksta.